29. SAYIMIZ

YAZMANIN NEDENİ

 

Salgın sonrasında yeni bir dünya biçimleniyor. Bunu şimdiden görenler var. İnsan hayatında da milletlerin hayatında da değişim kaçınılmaz. Yaşadığımız değişimde bunun bir parçası.

Sanat, insan hayatına değişik açılardan çeşitlilik katarken onun çevresi ile zihni ve hayatı arasında denge kurar. Böylece insanın gelişmesine ve kendisini aşmasına imkân sunar.  Sanat, insandaki değişimi ilk haber verenlerden olmuştur hep. Bizde ise değişimden sonra dirençle birlikte ona yüklediğimiz yeni anlamla var olma çabası dikkat çeker. Bu sefer sanki eski alışkanlığımızı tekrar etmemek gibi bir yol izliyormuşuz hissine kapılıyoruz.

Salgının hayatın hızını kesen onu sakinleştiren bir yönü oldu ve bu durum bireyin durup daha sağlıklı düşünmesine de fırsat sundu. Toplum yeni oluşacak dünya hayatına kendini nasıl uyumlu hale getireceğine kafa yorarken aydınlarımız dünün korku denizinde boğulmaya devam ediyorlar.


Değişimde bir adım öndeyiz. Lakin edebiyatımız henüz fark etmedi önde olduğumuzu. O geriden gelmeye devam ediyor. Direniyor. Kendini tekrara düştüğünün farkında değil. Aydınlarımız ise halkın söylediği türküden habersiz kendi telaşında ve kaygısında tüm dünyayı ondan ibaret sanıyor.  Herkes kendi sahip olduğu manzaranın güzelliğinden söz ediyor. Halkın beklentisinden habersizler. Halk ise dünyadaki değişimin hayatındaki değişime uyumuna kafa yoruyor. Kendi hayat motifindeki güzelliklerin dünyadaki değişimle ilişkilenmesini istiyor, talep ediyor, bekliyor.

Bunun anlamlı buluyoruz. Bu motifin dünyadaki değişimle insanlığın üzerinde daha güzel duracağına inanıyor. O soylu motifi daha anlamlı kılmak için renkleriyle oynuyor, müthiş bir gayretle halinin görünür ve anlaşılır olması için çaba sarf ediyor.


Karada bulamadığı umutlarını denizlere, denizlerdeki umudunu kor gibi yüreğinde taşıyor. Bu umudun sönmesini istemiyor. Bu umuda katkı sunacak her insanı bağrına basıyor. Geçmişin belirsizleşmiş, anlamsızlaşmış figürlerini tekrarlamak istemiyor. Zamanı değerli ve verimli kılmak için kendisinin anlaşılmasını istiyor. Bu anlaşılmayı sağlayacak olansa edebiyat. Şiir, hikâye, roman… İstiyor ki bu destan diğerlerine anlamlı yazılsın. 

Bizim de elimize kalem almamızın nedeni işte bu. İyi Okumalar.

                                                            akalemler           
Dergimizin 29. Sayısını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız...

  
495 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın