51. SAYIMIZ ÇIKIŞ YAZISI

GENÇLİK ve SANAT

 

      Çıkarların yönlendirdiği akılla hareket ederek Dünyanın acıyla dolu coğrafyalarında vicdan devre dışı bırakmak insanlığı karanlık dehlizlere çekmeye devam ediyor. Birleşmiş milletler lanetledikleri caniliği durdurma noktasında yetersiz kalmakta, yaşlanmış ve hantal yapısıyla yerinden kımıldayamaz bir zavallı durumunda; insanlığın acısını daha da derinleştirmekten öte bir işlev gösterememektedir. Gazze’de insanlığın vicdanı hunharca kanatılırken bir avuç vicdanını kaybetmemiş genç toplumlara seslenerek insani değerlere sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu gösterdiler. Harekete geçerek aklın idrakinin dışına çıkarak sanatın onun Haricinde bir kavrayış olduğunu anlatırcasına bunaldığımız dünyada duyulmamış bir şiir, görülmemiş bir resim, işitilmemiş bir musiki gibi içimize ufkumuza su serpebilme erdemini gösterdiler. Gençlik ümidin içimizde yeşermesine yol açtı. Çürümüşlüğün kokuşmuşluğun bozduğu dünyamızın yeniden tanzim edilmesi gerekliliğine dikkat çektiler. Genç olmak böyle bir şey…

      Gençlik sanat gibidir. Sanatçı yaşlanır ama sanat yaşlanmaz. Hep diri kalarak söyleyeceklerini tam zamanında sürekli söyler. Her şeyin hep bilindiği gibi gittiğini sandığımız anda ve bizimde o bilinene razı olmaya zorlandığımız anda bir ses, bir ışık olarak kendini hissettirir. Kalıpların ve kuralların yıkılamaz sanıldığı vakitte görülmemiş bir pencere açar ufkumuza… Bu güç yalnızca sanatta, gençlikte olan bir şeydir. Sanatın ve gençliğin kelebek etkisi oluşturacağından kuşku duymuyoruz.

      İkiyüzlü toplumların kendilerine tahsis ettikleri özgürlük anlayışlarını reddeden gençler aynı zamanda medeniyetler çatışması tezine de katılmadıklarını ifade etmiş oldular. Bu olgu dünyamızın geleceği açısından çok dikkate değer gelişmelere açık olduğunun da göstergesi. “ABD Baharı"nın habercisi sayılması gereken bu gelişme artık dünyada farklı bir esintinin de yaşanacağının belirtisi mi? Şüphesiz ki yaşanan değişime bağlı inisiyatif alan ülkeler ve toplumlar geleceğin belirleyicisi olacaklar. Maskelerini kaybedenlerin gerçek yüzleriyle tanışmış olmanın şoku kısa sürede atılmalı. 

      Sanat ve gençlik her zaman cesurca başkaldırının adı olmuştur. Ümitsiz olmamak için dergimiz geleceğin, gençliğin ve genç sanatın sesi olmayı sürdürecek. İyi okumalar.             

                                                                  akalemler  
158 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın