34. SAYIMIZ TEMMUZ-AĞUSTOS 2021

“Zamanı Tanrı Yaşar, Kişioğlu Ölümlüdür.”

            

             Düşünmek tarih boyunca dünyanın en büyük suçu olmuştur. Düşmanlarınızı çoğaltmak düşünmeyle başlıyor. Bunun farkındayız. Bizlerde işin kolayına kaçabilirdik. Kendimizi bir kampa ait gösterip rahatlayabilirdik. İnsanın kendi vicdanı kadar onu acıtan başka bir olgu yoktur. İnsan olmak ancak vicdan sahibi olmakla mümkün. Vicdan muhasebesini çıkarlarıyla ilişkilendirenler yüzlerini aynada gördükçe ondan ürkenlerdir.

İnsanlık Covit-19 salgını ile birlikte kendi vicdanının yansımasını aynada gördü ve oldukça irkildi. Çok kısa sürdü bu irkilme. Aşının bulunmasıyla birlikte insanlık muhasebesi başkan bir alana kaydı.

İlk İslam düşünürü Kindî kudret sahibi Tanrı’nın tüm kozmik varlığı (felek) evrendeki her şeyi içinde barındıran tek bir canlı şeklinde yarattığı iddiasındadır. Yani yeryüzündeki, evrendeki her varlık o tek canlı yaratılmışın hücreleridir. Dünyadaki salgın adeta bunu bize tekrar hatırlatmıştı. Yaşantımızın çirkinlikleri olarak evrene yansıyan davranışlarımızı gözden geçirme gereği duymuş, ümitlenmiştik. Ümidimiz kısa sürdü. Yine de kendi vicdanın susturmaya kıyamayanlar insanlık için ümitli olmaya çağırıyorlar bizi.

Marmara’yı istila eden deniz salyası da aslında Kindî’nin iddiasını göz ardı etmemizin bir sonucu değil miydi? Gördüğümüzse gerçekte doğayı değil kendimizi nasıl acımasızca kirlettiğimizdi. Hiç üzerimize alınmadık. Kirlenen deniz sandık. 

Bütün bu olup bitenler bize dikkatli ve özenli yaşamanın bir gereklilik olduğunu söylüyor. Aslında aynı zamanda İnsanlığın her birikiminin nasılda yabana atılmaması gerektiğini ikaz ediyordu. Her bilgi nasıl da kıymetliydi. Zira birbirimizin ışığıyla gelmiştik bu günlere.

Kimler bu vicdanını susturamayanlar? Şairler, romancılar, hikâyeciler, yazarlar, fikir adamları, sanatçılar… Onlar vicdanlarını kanatarak mürekkep yapanlardır. Onların vicdanlarından çıkan sesler insanlık için ışık saçıyor. Karanlıktan çıkmanın imkânını da sunuyor bize. 21 Ağustos Dünya yazı günü vesilesiyle yine o ilk yazılı anıttaki sözü hatırladık. “Zamanı Tanrı yaşar kişioğlu ölümlüdür.” Akalemler o anıtın yazılı ikazını hatırlatan fanilerden mürekkep görülebilir.  Karanlık günlerinize ışık ve vicdanınız olabilmek ümidiyle…

akalemler

Lütfen 34. Sayımızı Okumak İçin TIKLAYINIZ...!

34. SAYIMIZI SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...!

  
285 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın