31. Sayımız Ocak - Şubat 2021

EDEBİYAT HAYATA MÜDAHALEDİR

 

Dünyada başka kültürlerden etkilenmeden ya da insanlığın ortak bilgi birikimlerinden arındırılmış bir düşünce ve eser yarattığınızı ileri sürmenin zorluğu inkâr edilemez.

Yeryüzünde bilgi dediğimiz birikimler ilk insanın bize öğrettikleriyle gelişerek, değişerek ve üzerine eklenerek, bu günkü bilgi dağarcığımızın oluşumunu sağlamıştır. O nedenle dünya klasikleri gittikçe insanlığın ortak değerleri haline geliyor. Hatta kimi klasikler doğdukları dillerden daha fazla başka dillerde yaşıyorlar. İnsanlığın geleceğinde sözünüzün edilmesini istiyorsanız ona neler kazandırdığınızı sorgulamalısınız.

Kültür ve medeniyetinizin sözcülüğünü yaptığınızı söylüyorsanız insanlık ailesi içinde medeniyetinizin yerinin daha saygın hale gelmesi için onun değerlerine neler ilave ettiğinizle doğrudan ilgili olmalısınız.

Sanat, hayata dair çirkinliklere doğrudan bir müdahaleyle başlamış ve gelişmiştir. Mağarada ilk resmi nakşeden insan hayata dair bir iz veya anlam bırakma düşüncesi ile taşa renklerle müdahale etme yolunu seçti.   Günümüz edebiyatını etkilemeye devam eden “Binbir Gece Masalları” hayatın çirkin gidişatına doğrudan bir müdahaleyi anlatmaz mı bize? Şehrazat yaşadığı toplumdaki hükümdarın kadınlara karşı tutumunu değiştirmek için ona kurguladığı masalları kız kardeşi Dünyazat üzerinden bin bir gece bıkmadan, usanmadan anlatmayı seçmedi mi? Bu seçimin tek nedeni ise Hükümdarın eşi tarafından aldatılması sonucu kadınlardan nefret etmesi ve onlarla geçirdiği geceden sonra birlikte olduğu kadını öldürme emrini vermesi. İşte dev bir dünya klasiğinin doğuşunun hikâyesi böyle başlar. Güzel Şehrazat anlattığı bu masallarla hayata doğrudan müdahale eder ve Hükümdarın tutumunda derin köklü bir değişime yol açar. İlk anlatının yaşadığı günden bu güne kadar geçen her anlatı, her yazı doğrudan hayata dair bir müdahaledir.

Bizim hayata dair söyleyecek sözümüz olması niçin yazalım ki? Çıkmaya karar verdiğimiz gün hayata dair birikmiş söz ve heyecanımızı sizlerle paylaşmak istedik. En değerli vakitlerinizi sizlerden isteyerek hayatınıza dâhil olduk. Dördüncü yıla giren birlikteliğimiz içinde hayata güzellikler katmaya çalıştık. Beşinci yıla ise edebi hayatımıza doğrudan müdahale edelim diye beş dalda ödül verelim istedik. Beşinci cildimize girerken ödüllerimizle hayata ciddi dâhil olacağız. İyi okumalar.  

                                                           akalemler

31. Sayımızı Okumak İçin Tıklayınız...

  
395 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın