30. SAYI İNSANLIK İÇİN UMUT

İNSANLIK İÇİN UMUT

 

Dünyada pandemi süreciyle başlayan ve tüm insanlığı tehdit eden, virüse karşı sergilenen ülkeler arası dayanışma, gelecek için ümitlenmemize yol açmıştı. Bu umut kısa sürdü. Birleşmiş milletler içinde varlıklarını onursuzca sürdüren, virüs kadar insanlık için tehdit özelliğini içinde barındıran bu ülkeler, umutlarımızın kırılmasına yönelik vahşice adımlar atıyorlar.
Bu devletlerden biri olan Ermenistan’ın birleşmiş milletler kararlarını ve uluslararası hukuku hiçe sayarak yıllarca işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmediği gibi yeni işgallere yönelik olarak sergilediği tutum; atılan bombalar sanki Azerbaycan topraklarına değil de insanlığın kalbine atılmış hissi yarattı. Bu vahşet karşısında insanlık ürperti bile duymadı. Kültürün sanatın, medeniyetin ortak değerleri korumak adına sesini yükseltmesi gerektiği bu dönemlerde tüm insanlığın ölüm sessizliğine gömülmesi hayretten öte utanç verici.
Akalemler olarak savaşın ve bunun kaynağı olan işgallerin dünyada son bulması için çağrımızı yineliyoruz. Sanatın ve sanatçının yeryüzündeki çirkinliklerin giderilmesine yönelik kaygı içinde olması gayet doğaldır. Sanat, çirkinliklerden bıkmış, bunalmış insana bir nefeslik kirletilmemiş, tertemiz hava sunmaktır. Sanatçı vahşete taraf olamaz. Lakin savaşları ve soykırımı kutsamış birine ne yazık ki hicap duyulmadan Nobel Ödülü verilebilmiştir. Vahşetten yana tavır almalar bu ödülle birlikte sakıncalı olmaktan çıkarılıp özendirilmiştir. Bu tutum insanlık adına daha da umut kırıcıdır.  Geniş bir coğrafyada yaşanan insanlık suçuna karşılık dünyadaki sessizlik insanlık vicdanını yaralamaktadır. Bırakın sanat, edebiyat ve düşünce adamını sıradan insanın buna duyarsız kalması beklenemez. Kınıyoruz.

Bu sayımızdan sonra dördüncü cildimize başlamış olacağız. Akalemler dünyadaki çirkinliklerden bizi koruyan sağlam bir sığınak. Bu sığınaktaki gayretli kalemlerin çabaları topyekûn insanlık için umut yeşertmekten başka bir amaç gütmüyor.  İnsanlık halini çerçeveleyip geleceğe taşıyan genç yüreklerle insanlık adına kaygı dolu yolculuğunuz devam edecek. Anadolu’dan tüm dünyayı aydınlatmasını arzuladığımız bu kandilin ışığını hiçbir çıkar gütmeden harlayan erdemli yüreklerin varlığı bize yetiyor. Onların cesareti karşısında çirkinliğin ve çirkinliklerin yeryüzünde alanının daraldığını gören ve bunu sevinçle karşılayan siz okurlara içtenlikle selam olsun.


akalemler 


Dergimizin 30. Sayısını Okumak İçin tıklayınız...

  
447 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın