28. SAYI İKİ SES OLMAK

 

Bir virüsle türünün geleceği konusunda endişeye kapılan İnsanlık, topyekûn mücadeleyi başarmaya çok yaklaşmışken, kıtalar ötesinden siyahi bir insanın suç işlediği gerekçesiyle nefesi kesilerek öldürülmesi üzüntü vericiydi. Canlı tanıklık ettiğimiz bu olay karşısında, tüm insanlık nefessiz kaldı. O günden bu yana dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmamasını dilemek temel arzumuz oldu.

Bir insan, bir insanı öldürebilir mi? Öldürürse, niçin öldürür? Dünya yazı tarihi Habil’le Kabil arasında başlayan yanlıştan sonra, bu temel sorun üzerine hep düşündü, yazdı ama asla bir sonuç elde edemediğini göstermekte. İnsanlık hala acılar içinde kıvranıp duruyor. Çeşitli kıtalarda derisinin renginden ötürü katledilen insanlar varken; başka başka coğrafyalarda da inançlarından dolayı acımasızca yine insanlar katlediliyor. Küçük Katil bir devlet çocukları yalnızca Müslüman oldukları için sorgulamaya, tutuklamaya, işkence ile insanlığın gözleri önünde acımasızca öldürmeye devam ediyor. Onları yüzyıllardır yaşadıkları topraklardan sürüp çıkarmak, yersiz ve yurtsuz bırakmak istiyor. Diğer canlılar ve doğa, hatta virüsler insanlığa ayrım yapmadan eşit davranırken, Âdemoğlu kendi arasında adil olma yeteneğini bir türlü kazanamıyor. Tüm inançların “Ölümcül Günah” olarak gördüğü bu tutumdan insanı ve insanlığı hiçbir şey arındıramadı. Ne camide ne havrada, ne kilisede veya herhangi bir tapınakta bundan arınmanın yolunu bulamadı insanlık. O nedenle: “kirlenmiş hiçbir insan ve devlet arınmaz çan sesinde” Diye haykırdı kapağımızdan şair.

Haykırmak, sorunu çözmüyor biliyoruz. Dünyada küçükte olsa önce kendi yanlışımızı düzeltmek için varız. Onun için yazıp, çizip okuyoruz. “Ele verir talkını kendi yutar salkımı.” anlayışına asla yakın durmadık durmayız. Böylesine yakın olmaktansa bizim sesimizi dünyanın öte uçunda duyan biri bulunsun yeter. Akalemler iki ses olmak için çıkıyor. İki ayda bir…                                                                    


   akalemler    TEMMUZ - AĞUSTOS 2020       


Dergimizin 28. Sayısını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız...  
487 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın