27. Sayımız çıkış yazısı

ZAMANIN SAHİBİNE

 

İnsanlığın kendi neslini koruma gayreti yeni değil, çok eski, ilk insanla başlar. Bu arzuyla başlayan insani yolculuğumuz öyle bir noktaya geldi ki insanoğlu kendi sonunu artık kendi elleriyle hazırlıyor. Çevreyi ve insanı kirleterek. Tüm canlıları kendi nesliyle birlikte toplu yok oluşa sürüklüyor. İnsanoğlu kendi tarihine dönüp şöyle bir baktığında nerede yanlış yaptığını görebilme yeteneğini kazanması lazım. Yoksa bu çılgın, doyumsuz hırsına yenik düşmüş olacak. Bu nedenle atalarımız keskin sirke küpüne zarar demişler. 

İnsanoğlunun bu keskin yönünü törpüleyip onu tekrar dengeye oturtacak olansa sanat ve edebiyat. Günümüz edebiyatı ve edebiyatçısı ise adeta kabarmış alabildiğine köpüklü deniz suları gibi önce köpüklerinin çekilmesini beklemek sonra içeceğimiz suyun susuzluğumuzu giderip gidermemesine bakmalıyız. İçilebilir su kaynağı ideolojik kör dövüşü sonrası kirlenmişliğini hala koruyor. Taraf olmak yeni dönem edebiyatımızın ürettiği ve dağıttığı en büyük paye. İnsanın; insan olmak payesini kaybedeli ne kadarda çok olmuş demesini bekleme ümitsizliğine düştük. İnsan okur, anlar, düşünür, kavrar yorumlar. Hayatı ve olanı dürüstçe anlamlandırmaya çalışır. Bu çaba kitle üretme mekanizmasına dönüşmüş durumda. Bu insanı robotlaştıran bir tutum. Hayatı ve olanı anlamak yerine olanın içindeki “kendimize göre” faydalı olanı tanımlıyoruz. Bu tutum bizi gerçeklikten koparıyor. Bu virüs biyolojik virüsün yapamadıklarını daha etkin yaparak insanı akıldan, insanı insandan ve insanı hayattan kopararak öldürüyor.

Bizimse bütün çabamız insani olandan gittikçe uzaklaşan insana onun kaybedilmemiş saklı duran yönüne işaret etmek. Böyle düşünen insana kalem olmak, mürekkep olmak, mekân olmak, bir damla damağında tatlı içilebilir temiz su olmak.

Buna ihtiyacı olanlar için durmak yok yolculuğa devam. Gerisi; zamanın sahibine ait bir söz.

                                                                  akalemlerDergimizin 27. Sayısını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız...


  
627 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın